Kultura

Wielki Ogień coraz bliżej!

Po raz jedenasty  w Ostrowcu Świętokrzyskim zapłonie Wielki Ogień Festiwal im. Miry Kubasińskiej. W tym roku przed ostrowiecką publicznością zagra Marek Piekarczyk i Organek. Niezwykle ciekawie zapowiada się
Konkurs Młodych Wykonawców XI edycji Festiwalu.  Zakwalifikowało się piętnaście zespołów.

 

ATOM HEART

Zespół Atom Heart powstał 2 lata temu, aby łączyć klimaty klasycznego Hard Rocka oraz Bluesa. Do sukcesów zespołu należą nagrana EP-ka wiosną 2016 roku, a także niedawno wyprodukowany singiel w Izabelin Studio. Atom Heart zajęli pierwsze miejsce w konkursie umożliwiającym im zagranie na dużej scenie Juwenaliów Politechniki Warszawskiej obok takich gwiazd jak Wilki czy Luxtorpeda. Zdobyli także nagrodę dla najlepszego zespołu oraz najlepszego gitarzysty na festiwalu Rock na Zamku 2016 w Szydłowcu. Zespół miał okazję również trzykrotnie wystąpić w berlińskich klubach rockowych oraz w legendarnym studio koncertowym im. W. Lutosławskiego. Wielką przyjemnością dla zespołu były także wspólne koncerty z Patrycją Markowską oraz z zespołem Rust. Obecnie Atom Heart pracuje nad nowym materiałem, który przywracał będzie magicznego ducha lat 60-tych oraz 70-tych.

www.facebook.com/atomheartofficial

pastedGraphic.png

BINDER

Jest nas czworo. Trzech facetów i dziewczyna na wokalu, grający coś, co można określić mianem vintage rocka. Nie idziemy jednak po najmniejszej linii oporu, kopiując to, co najlepsze w muzyce lat ’60 i ’70, a jedynie czerpiąc z tradycji blues rocka i southern rocka, inspirując się takimi zespołami jak Led Zeppelin, Jimi Hendrix Experience, Breakout czy nieco nowsze spojrzenie na tamte lata w postaci Gov’t Mule.
Dążymy do tego, by bazując na inspiracjach brzmieniowych ubiegłego wieku stworzyć coś nowego, pełnego naturalnej, ludzkiej energii. Udało nam się zarejestrować materiał na krótką, czteroutworową EPkę, którą wydaliśmy o własnych siłach, bez wsparcia ze strony jakiejkolwiek wytwórni. Niezwykle ważne jest dla nas żywe brzmienie, dlatego debiutancki materiał nagrywaliśmy na tzw. ‘setkę’.

pastedGraphic_1.png

Cherry Daiquiri

pastedGraphic_2.png

Jakie było preludium ich znajomości? Jak się spotkali? Przypadkiem, jak wszyscy. Skąd przybywali? Z najbliższego South of No North.

Owa La Bohema Cherry Daiquiri zachwyca i dekadentuzuje publiczność już od dawna, a to za sprawą coraz to ciekawszych i awangardowych odsłon koncertowych, w takich przestrzeniach jak Free Blues Club, Rocker, Różanka, Muzeum Narodowe, Radio Szczecin oraz podczas festiwali jak Metal Femfest, Młoda Nuta czy Fete de la musique, Wake up & Live. Zostali docenieni i wyróżnieni tytułem “Ambasadora Szczecina” za budowanie silnej antykruchej marki miasta i pozytywnego wizerunku.
Ich charakterystycznym elementem rozpoznawczym jest stworzenie i rozpowszechnianie idiomu “koncertu fabularyzowanego”, którego jedna z najbardziej spektakularnych, dotychczasowych odsłon miała miejsce podczas koncertu fabularyzowanego pt. “Tam gdzie nie rosną poziomki czyli poza dobrem i złem” w Trafostacji Sztuki.W październiku 2016- ukazała się debiutancka płyta zespołu pt.” Phlebotomy Blues”. Znajdują się na niej utwory rockowe, instrumentalne wirtuozerie, a nawet kojąca ballada. Warstwa tekstu jest przedstawiona w języku angielskim, co sprawia,że Cherry Daiquiri jest zespołem mogącym zagrać na festiwalu lokalnym, jak i zagranicznym. Podczas koncertów zawsze zaskakują- wzbogacając swoje instrumentarium(np. o niedocenianą tubę i saksofon sopranowy). Ich wizerunek sceniczny oparty jest na rockowo-burleskowych stylizacjach, podparty charyzmą ruchu scenicznego. W trakcie koncertów angażują publikę do aktywnego przeżywania muzyki poprzez otwarty dialog, a czasem oryginalne konkurencje nagradzane autorskimi koszulkami. Reprezentują kraj za granicą, grali min. w Czechach, Niemczech, Francji. Zespół otrzymał również wyróżnienie na międzynarodowym festiwalu piosenki angielskiej i III miejsce na Łęczyce Festival. Muzycy zespołu jak i zespół towarzyszy różnego rodzaju imprezom i wydarzeniom kulturalnym, jak chociażby występ na premierze filmu “Obietnica”. Mnogość działań zespołu oraz jego członków jest tak szeroko zakresowa i liczna, że przyzwoitość nakazuje jedynie dokonać podsumowania, iż nawet jeśli są to nieprzewidywalne okoliczności to zawsze robią to w blasku fajerwerków.

https://youtu.be/mWCEDZjRMzo

CIRYAM

pastedGraphic_3.png

https://youtu.be/CN-XCaw359I

Zespół CIRYAM swoją historię datuje od 1999 roku, założony przez Roberta Węgrzyna.

Pod nazwą Ardor w 2001r. nagrał swoją pierwszą płytę demo „Modlitwa”.

W 2002r. realizuje nagranie w anglojęzycznej wersji, z nowym aranżem – demo „The prayer”.

Zespół Ardor zmienił nazwę na Ciryam by wyznaczyć nową drogę w swej historii.

W sierpniu 2003r. podpisał kontrakt z warszawską art-rockową wytwórnią ARS MUNDI.

Premiera debiutanckiego albumu „Szepty dusz”, w Polsce i za granicą, odbyła się 7 czerwca 2004r. W kwietniu 2006r. zespół podpisał nowy kontrakt z wytwórnią TC MUSIC/METAL MIND PRODUCTIONS.

Premiera drugiego albumu zatytułowanego „W sercu kamienia” miała miejsce 22 maja 2006r. Teledysk „W ciszy” promujący drugi album Ciryam prezentowano na polskim festiwalu videoclipów „Yach Film” oraz ze sporym sukcesem emitowano w telewizji 4Fun Tv.

Zespół został okrzyknięty jedną z najmocniejszych premier 2006 w MMP. W tym samym roku nagrodzony brązowym „Scenikiem” magazynu „Nowiny”. Otrzymał liczne wyróżnienia.

Zagrał dziesiątki promujących koncertów, występował na prestiżowych międzynarodowych festiwalach: Metalmania, Hunter Fest, Art Rock Fest, Music Media,Open Mind Festival,Cieszanów Rock Festival. Bezpośrednio dzielił scenę ze znaczącymi zespołami klasy światowej i krajowej m.in. Type’O Negative, Epica, Amorphis, Fear Factory, Kat, Ankh, Closterkeller, Coma, Kombii, Decapitated, Napalm Death, Ira, Acid Drinkers, Lombard itd…

Na przełomie roku 2007/2008 zarejestrował materiał na trzeci krążek, zatytułowany „Człowiek motyl” który nakładem wydawnictwa Fonografika miał ogólnopolską premierę 12 września 2008.

Rok 2009 upłynął pod znakiem promocji medialno- koncertowej, sporym sukcesem jest między innymi kwalifikacja do głównego castingu programu TV Hit Generator spośród (300) zespołów.

Początkiem roku 2010 utwór promujący wspomniany album „Człowiek motyl” Venus znalazł się na liście przebojów w europejskim radio EKR. “Venus” obok hitów Petera Gabriela, Transatlantic, Nightwish, Apocaliptyca, Within Temptation, Creed, Epica, Katatonia i wielu innych znakomitości.

W roku 2010/2011 utwór Venus zdobywa po raz kolejny uznanie słuchaczy, fanów i w ponad trzymiesięcznym konkursie sms studia Recmart, zajmuje medalową lokatę: 3 miejsce.

Rok 2012 to nowe wyzwania dla zespołu, poza licznymi koncertami rozpoczyna pracę nad nowym materiałem a Robert i Kuba zostali oficjalnymi endoserami marki Mayones Guitar i szczęśliwymi posiadaczami siedmiostrunowców serii Setius.

W latach 2013 i 2014 zespól intensywnie pracował nad realizacją nowego materiału, ślady zarejestrowano w Krakowskim Lynx Music, a mix i mastering w białostockim stundiu Hertz.

Nowy album, zatytułowany Desires wydano nakładem Jessy Art. Records, jako pierwszy w historii zespołu pełnowymiarowy anglojęzyczny krążek, dystrybuowany przez Fonografikę w Polsce a za granicami przez Inverse Music Group.

W tym samym roku Ciryam ponownie w telewizyjnym show, tym razem Mam Talent, zespół przechodzi trzy etapy programu pozostawiając za sobą tysiące artystów – kolejna lekcja i przygoda.

W roku 2015 dokładnie 12 grudnia swoją premierę ma singiel – teledysk zwiastujący najnowszy album, utwór Alone, zaś 18 marzec to data światowej premiery najnowszego wydawnictwa Ciryam – Desires. Premiera miała miejsce w Polsce, Niemczech, Anglii, Szwecji, Estonii, Finlandii, Holandii, Szwajcarii.

Zespół chętnie koncertuje i kontynuuje promocję Desires, planując nowe koncepcje i wydarzenia.


Forsal

pastedGraphic_4.png

Forsal istnieje 4 lata, pochodzi z Częstochowy i jest zespołem grającym muzykę bluesową, blues-rockową i około bluesową. Oprócz standardów bluesowych zespół posiada także autorskie utwory w podobnej stylistyce. Planowana premiera pierwszej płyty – czerwiec 2017. Forsal można było usłyszeć na wielu najważniejszych polskich festiwalach bluesowych m.in. w Olsztynie, Suwałkach, Siewierzu, Warszawie, Katowicach (Mała Scena Rawy Blues). W 2017 roku zespół ponownie zakwalifikował się na Małą Scenę Rawy Blues. W ankiecie Kwartalnika Twój Blues sam zespół i jego muzycy zostali docenieni przez czytelników w następujących kategoriach: Forsal – odkrycie roku, Jakub Konieczko – wokalista roku, harmonijkarz roku, Dariusz Drążkiewicz – pianista roku, Damian Smoliński – pozostałe instrumenty.
KefiRock

https://youtu.be/IsCf5VDExxw

pastedGraphic_5.png

Zespół w tym składzie działa od 4 lat. Występuje w klubach muzycznych i pubach rockowych w całej Polsce. W dorobku dwie płyty „Inną drogą” i „ Kolorowo”. Gości na listach przebojów Radia Kielce , Radia RockTime. Występujemy również jako support min. Patrycji Markowskiej czy. Natalii Kukulskiej.

Livin Fire

pastedGraphic_6.png

LIVIN FIRE to ognisty hard rockowy zespół czerpiący swe inspiracje garściami z najlepszej klasyki gatunku. Fascynacja latami 80tymi, na froncie zadziorna, płomiennoruda wokalistka oraz pełne niespożytej energii partie instrumentalne – posłuchaj, przyjdź na koncert i przekonaj się sam jak brzmi żywy ogień!

Not Yet

pastedGraphic_7.png

Zespół Not Yet został założony w 2015 roku przez Piotra Plutę i Przemysława Tymułę, którzy poznali się podczas XV Konkursu Piosenki Angielskiej. Chcąc stworzyć zespół z prawdziwego zdarzenia zaczęli kompletować skład. Do grupy dołączyli Krzysztof Ordon oraz Wiktor Pluta. Debiutowy koncert Not Yet odbył się we wrześniu 2015 roku. Od tamtej pory zespół zagrał wiele koncertów, a w 2016 roku zdobył pierwsze miejsce w XVI Konkursie Piosenki Angielskiej. W tym samym roku w serwisie YouTube ukazały się ich pierwsze autorskie kompozycje. Obecnie Not Yet pracuje nad kolejnymi utworami. W skład zespołu wchodzą: Piotr Pluta (wokal, gitara, instrumenty klawiszowe), Przemysław Tymuła (gitara prowadząca), Wiktor Pluta (gitara basowa) oraz Krzysztof Ordon (perkusja)
Ofelia

Ofelia- wokalistka/songwriterka wykonująca muzykę z pograniczka indie, folk, blues. Występuje wraz z zepspołem: Radosław Bednarek( gitara), Mikołaj Dobber (instrumenty klawiszowe), Patryk Sobiecki (perkusja), Marcin Czarnecki(bas). Ofelia rozpoczęła działalność w 2015 jednak zespoł dołączył do niej rok później. Pierwszy koncert w pełnym składzie odbył się 27 lipca 2016 roku w warszawskim klubie Miłość. Artystka ma za sobą od tamtej pory amiędzy innymi koncerty w Polsce (#trasaĆmy), występy w telewizji (telewizja śniadaniowa) oraz Sofar (w tym polski i amerykański).

pastedGraphic_8.png


Omni mOdO

pastedGraphic_9.png

Debiut sceniczny Omni mOdO nastąpił 25 listopada 2012 r. i ta data uznawana jest za oficjalne rozpoczęcie działalności!

Pomimo krótkiego stażu na koncie zespołu znajduje się wiele wygranych festiwali czy wyróżnień. Są to m.in.:
– Eliminacje Przystanku Woodstock – nagroda główna
– Thanks Jimi Festival – nagroda główna festiwalu
– X Wrocławski Festiwal Form Muzycznych – Grand Prix festiwalu
– Around The Rock w Czerwionce-Leszczyny – nagroda główna festiwalu
– Festiwal muzyki rockowej “Pyziole” w Połczynie Zdroju – nagroda główna festiwalu, nagroda publiczności, oraz wyróżnienia dla Agnieszki i Kazia
– Rock-Time w Opolu – wyróżnienie dla zespołu, oraz indywidualne dla Agnieszki
– Open Music w Brodnicy – nagroda główna festiwalu
– Rockmania w Bielawie – nagroda główna festiwalu, oraz wyróżnienie indywidualne dla Daniela.
– Nowe Nurty – wyróżnienie dla zespołu
– Rockowisko w Olkuszu – nagroda główna festiwalu
– Festiwal Gramy nad Prosną w Kaliszu – drugie miejsce
– Pro Rock w Olsztynku – nagroda główna festiwalu
– ZmRock w Nidzicy – 2 miejsce
– Przegląd Kapel Rockowych Legnica – wyróżnienie dla zespołu
– Dobremiastock Festival – nagroda główna festiwalu
– UnderGramy w Tczewie – nagroda główna festiwalu
– Wielki Ogień w Ostrowcu Świętokrzyskim – nagroda za najlepszy cover Miry Kubasińskiej, drugie miejsce festiwalu, wyróżnienie dla Agnieszki
– Generacja w Koszalinie – 2 miejsce festiwalu
– VII Rockowe Andrzejki w Kostrzynie – nagroda główna festiwalu oraz nagroda indywidualna dla Kazia.
– festiwal “Jest Power” w Poznaniu – nagroda główna festiwalu
– Rock Master Reaktywacja w Pabianicach – 2 miejsce festiwalu
– SLOT Art Festival – główna nagroda
– Miasto Rocka w Babimoście – główna nagroda festiwalu
– Parkowa Fest Rock – nagroda główna
– Muzyczna Jesień w Grodkowie – 2 miejsce
– Mayday Rock festival – nagroda główna i osobowość festiwalu dla Daniela
– Przegląd muzyczny Anima we Wrocławiu – nagroda główna
– Jura Rock Festival – Grand Prix festiwalu
– Wszyscy Śpiewamy na Rockowo w Ostrowie Wlkp. – nagroda główna i nagroda publiczności
-MakMuza w Makowie Mazowieckim – nagroda główna
– Hard Core festival w Bolesławcu – nagroda główna
– Śpiewające Obrazy w Mrągowie – drugie miejsce
– Rockowe Ogródki w Płocku – wyróżnienie dla zespołu
– III Pułtusk Festiwal – drugie miejsce, nagroda burmistrza, nagroda rodziny Klenczonów
– Bitwa Muzyczna w Mikołajkach – nagroda główna

Pola Chobot & Adam Baran

pastedGraphic_10.png

https://youtu.be/LY1zTlEpjGs

Pola Chobot & Adam Baran – mili, młodzi ludzie.
Mimo skrajności charakterów tworzą jeden organizm muzyczny inspirowany bluesem.

Pola jest wokalistką, autorką tekstów, filolożką polską.
Muzycznym samoukiem, który w pisaniu piosenek posługuje się pianinem.
Adam to gitarzysta, student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach,
grając w duecie posługuje się looperem tworząc psychodeliczne improwizacje. Jest również zapalonym szachistą.

Obecnie związani z Wrocławiem.
Piosenki, które tworzą, swą prostotą, formą i transowością nawiązują do bluesa, często jednak wykraczając
poza jego klasyczną formę.
Ich źródła inspiracji to w takim samym stopniu rdzenne “work songs”, Muddy Waters, Skip James, jak Bjork czy Radiohead.
Oboje są współzałożycielami grupy Jabłonka, grającej trip-hop z polskimi tekstami.

W 2017 roku ukaże się ich album EP “Brudno”, nagrany w jedną, kwietniową noc w malowniczym, położonym w górach na końcu świata studiu Monochrom.
We wrześniu zagrają na dużej scenie katowickiego spodka podczas Rawa Blues Festiwal.
Raincoat

pastedGraphic_11.png

Raincoat to skarżyska kapela wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu. Opiera się na własnej  twórczości, która jest energetyczną wypadkową pięciu różnych temperamentów. Zespół ma na koncie ponad 60 koncertów, w tym z takimi zespołami jak: KAT & Roman Kostrzewski, Hunter, Carrion, Nocny Kochanek, Perfect, Alastor. Raincoat ma na koncie także sukcesy w przeglądach muzycznych, takich jak: Holiday Rock Fest, Radom Music Drive, Wielki Ogień, Scyzoryki Festiwal. W 2016 roku ukazało się nowe EP obejmujące pięć premierowych utworów zespołu. Wydawnictwo to promowała wiosenna trasa koncertowa „W Labiryncie”.

Simple Wine

pastedGraphic_12.png

Simple to prosty. Wine oznacza Wino..Wino to życie. Wino to radość, śpiew, zabawa, wolność i miłość. Simple Wine – Kapela muzykantów z wymyślonego czasu. Późne dzieci PRL-u wykąpane w płynie Lugola .Wojnę pamiętamy tylko z filmów.
Proste wino starachowickiej produkcji fermentuje juz od 5 lat ,w różnych okolicznościach przyrody oraz zmiennym składzie. Esencją Simple Wine od początku były koncerty i granie na nich swojego autorskiego materiału. Od czasu do czas zdarzył się cover jakiegoś Big Bandu z Krajów Trzeciego Świata.
Gramy głównie Muzykę Rockową z domieszką alternatywy – kiedyś bluesa.
W przeszłości mieliśmy przyjemność dzielić scenę z takimi kapelami jak Goat Force One, Iscariota czy Anielski Orszak czy SKA PETARDA.Z tych mniej znanych ..KSU, Maleo Reggae Rockers, Kobranocka, Nocna Zmiana Bluesa, Gang Olsena.
Obecny Skład zespołu to :
Emil `Mytzek` Mytych – Wokal, gitara rytm.
Bartosz `Jimi` Knapiński – Gitara solowa, wokale.
Jaromir Dąbek – Gitara Basowa.
Kamil Guła – Perkusja.
SŁOŃCE

Słońce to polski zespół powstały w 2016 roku, grający napędzanego słoneczną energią alternative rocka. Na wokalu i basie zapodaje Marek Brandt, a na gitarze wymiata Mateusz Bracha. Nasze żywioły to wiatr i ogień. Słońce to siła, aktywność, ciepło i lato. To ekstrawersja, dzień i niebo.

Wildstrike

pastedGraphic_13.png

https://youtu.be/oylde_BL4Mk

Wildstrike powstał na początku 2014 roku z inicjatywy Patryka Paleja. Po skompletowaniu składu kapela ruszyła z przygotowywaniem własnego materiału. Każdy z członków zespołu ma inną inspirację, dzięki czemu nasze utwory mają szeroką paletą brzmień, które dodatkowo wzbogacają kompozycje z poprzednich projektów w których znaleźć można głównie klasyczny hard rock i heavy metal, ale również blues rock a nawet thrash metal. Wildstrike atakuje ze sceny dzikimi i szybkimi riffami, które dopełnia silny żeński wokal.