Aktualności Kultura

W tańcu, w ruchu… – Iza Szostak w Ostrowieckim Browarze Kultury

Dwa dni spędziła w Ostrowcu Świętokrzyskim Iza Szostak, tancerka, choreografka i performerka. Jednego dnia poprowadziła warsztaty ruchowe, a następnego spotkała się z uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Sztuki.

Iza Szostak jest absolwentką Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, a także Codarts – Rotterdam Dance Academy. W Holandii współpracowała z takimi artystami, jak Michael Schumacher, Amy Raymond, Krisztina de Chatel i Felix Ruckert. Swój warsztat taneczny doskonaliła podczas stażu w belgijskim zespole Troubleyn Jana Fabre. Od kilkunastu lat współpracuje z  zespołem Anna Holter + Company w Monachium; jest członkinią warszawskiego centrum w Ruchu, skupiającego niezależnych stołecznych choreografów. Iza Szostak brała też udział w wielu przedsięwzięciach Kompanii Primavera Dariusza Lewandowskiego (m.in. „Kofta”, „Ostatnie takie lato”, „Short story” na motywach „Panien z Wilka” Iwaszkiewicza). Artystka nie stroni także od współpracy z osobami na co dzień nie zajmujących się tańcem, takim jak Kuba Słomkowski, eksperymentalny muzyk i artysta wizualny. Jej pasją jest uczenie tańca i kompozycji ruchu, co pokazała podczas warsztatów w Ostrowieckim Browarze Kultury.

W zaproponowanej przez Izę Szostak formie „nowego tańca” chodzi przede wszystkim o połączenie ciała z umysłem, o wyzwolenie energii tanecznej i uruchomienie wyobraźni uczestników warsztatów pod wpływem muzyki. Szczególnie osoby lubiące improwizację mogły wykazać się pomysłowością i inwencją twórczą. Do Ostrowieckiego Browaru Kultury na zajęcia z Izą Szostak przybyły także osoby spoza Ostrowca.

Jak przyznaje Wojtek Mazan z ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych, organizatora dwudniowego pobytu tancerki i choreografki w naszym mieście, sztuka uprawiana przez Izę Szostak to połączenie tańca, teatru i sztuk plastycznych, bowiem znajdujące się w galerii obrazy i rzeźby mogły dodatkowo zainspirować zainteresowanych tą formą sztuki młodych ludzi, którzy na spotkanie z nią wykorzystali część ferii zimowych. Na zakończenie swojego pobytu w Ostrowcu Świętokrzyskim Iza Szostak zaprezentowała swój performance.

Krzysztof Krzak

Zdjęcia: Wojtek Mazan/ BWA Ostrowiec Świętokrzyski