Aktualności Kultura

Rzeźby Andrzeja Zwolaka w Biurze Wystaw Artystycznych

Po ponad trzech miesiącach od poprzedniego wernisażu, Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprosiło 12 czerwca 2020 roku na nową wystawę. Tym razem pokazano rzeźby Andrzeja Zwolaka.

Profesor Andrzej Zwolak jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który ukończył z wyróżnieniem w 1984 roku w pracowni profesora Antoniego Hajdeckiego. Z uczelnią tą związany jest do dziś; pełnił na niej funkcję prodziekana Wydziału Rzeźby i kierownika Katedry Rysunku. Za swoją działalność dydaktyczną został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W swej działalności artystycznej Zwolak zajmuje się rysunkiem i – przede wszystkim – rzeźbą, także jej małymi formami, takie jak reliefy i kolaże. Jest twórcą pomników i rzeźb w takich miastach, jak Katowice, Kraków, Jaworzno, Osiek, Szklary i Ostrowiec Świętokrzyski (pomnik Jana Pawła II stojący w pobliżu kolegiaty pw. Św. Michała). Jego dokonania pokazywane były na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych tak w kraju, jak i poza granicami Polski. Profesor Andrzej Zwolak przyznał, że czekał półtora roku na możliwość zrealizowania swojej wystawy w pomieszczeniach ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych mieszczącego się od niedawna w kompleksie Ostrowieckiego Browaru Kultury, jednego z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Tym większą sprawiło mu to satysfakcję, że dzięki uprzejmości dyrektor BWA, Jolanty Chwałek, mógł sam wybrać prace i zaaranżować ekspozycję.

– Ta prezentacja jest wynikiem moich poszukiwań twórczych, które zajmowały mi ostatnie pięć lat – mówił profesor Zwolak podczas wernisażu. – Zawiera ona też przekaz moich rozważań na temat istoty życia, przemijania i obserwacji tego, co się dzisiaj może wydarzyć. Wystawę tworzą dwa cykle „Reportaże” i „Mówcy – Oni”, pokazujące drogę życia i śmierci z symbolicznym przejściem X do sądu ostatecznego.

Artysta nie nadaje tytułów poszczególnym pracom składających się na dany cykl, chce w ten sposób pozostawić odbiorcy pełne pole wolności interpretacyjnej danego dzieła. Bo to ono, w założeniu Zwolaka, ma nawiązać „kontakt” z oglądającym, nie on sam jako twórca. Rzeźbiarz wykorzystuje do tworzenia swoich prac bardzo różnorodne materiały, takie jak kamień, metal, ceramika i drewno, pojawiają się w nich również przedmioty codziennego użytku (szczególnie dużo jest widelców), ekspozycję otwiera właśnie instalacja „Przejście. Od A do XYZ” stworzona z takich właśnie sprzętów. Nie brakuje także tych używanych przez rolników w dawnych czasach (np. chomąta i koryta). Uzupełnieniem zasadniczej części wystawy „Andrzej Zwolak. Rzeźba” jest rzeźbiarski autoportret artysty oraz jego portrety wykonane przez przyjaciół artystów. Wernisaż odbył się z zachowaniem reżimu sanitarnego, z ograniczonym udziałem uczestników. Wśród nich nie zabrakło Prezydenta Miasta, Jarosława Górczyńskiego, Przewodniczącej Rady Miasta, Ireny Rendudy – Dudek oraz Starosty Powiatu Ostrowieckiego, Marzeny Dębniak. Następnego dnia po wernisażu artysta osobiście oprowadzał oglądających po swojej wystawie. Będzie ona czynna  do 23 sierpnia w godzinach otwarcia BWA (wtorek – piątek: 9.00 – 17.00, sobota – niedziela: 11.00 – 15.00).

Krzysztof Krzak