Kultura

“Ojcowie i córki” w Ostrowieckim Browarze Kultury

Autorzy książki „Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości” Magdalena Frączek i Tomasz Nowak byli 28 października 2019 roku gośćmi Katarzyny Zielińskiej – Jaworskiej w Ostrowieckim Browarze Kultury.

Książka ukazała się w kwietniu tego roku nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak . Zawiera ona sześć historii mówiących o relacjach ojców z córkami zawartych w Biblii. To relacje często bardzo bolesne, ale prawdziwe i uniwersalne, sprawiające, że wiele współczesnych kobiet może odnaleźć w nich siebie i zastanowić się nad osobistymi relacjami  z własnymi ojcami.

– W naszej książce odwołujemy się do Biblii, ale nie ma ona charakteru biblijnego, jest nią inspirowana – mówił do publiczności, która szczelnie wypełniła salę wielofunkcyjną w OBK ojciec dominikanin Tomasz Nowak, którego wielu ostrowczan pamięta jako muzyka zespołu Los Vagabundos. – Biblia pozwala prześledzić relacje ojciec: córka w ujęciu całościowym, a nie są to wcale historie lukrowane, a raczej trudne i dlatego tez nasze rozmowy z Magdą nie były łatwe, ale uczciwe wobec tematu.

Ojciec Tomasz Nowak przyznał też, że traktuje Magdalenę Frączek, współautorkę książki „Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości” jako córkę ze względu na wieloletnią z nią znajomość.  – Dla mnie ta książka jest częścią procesu uzdrowienia i zrozumienia relacji z moim ojcem biologicznym – wyznała piosenkarka Magdalena Frączek. – My, kobiety nosimy swoich ojców w swoim sercu i jego obraz bardzo mocno oddziałuje na nasze życie. Wiele z nas ma poczucie sieroctwa, nieakceptowania przez ojca, a nasze połamanie życiowe bierze się niejednokrotnie z połamania naszych ojców.

Frączek dodała również, że historie zaczerpnięte z  Biblii, o których rozmawia wraz z ojcem dominikaninem Tomaszem Nowakiem na łamach książki, pokazują dogłębnie patriarchalne relacje, często oparte na przemocy i nienawiści do samych siebie.

Uzupełnieniem niezwykle  (i interaktywnego) spotkania z autorami książki zorganizowanego przy wydatnym współudziale Miejskiego Centrum Kultury przez Katolicki Zespół Edukacyjny w Ostrowcu Świętokrzyskim i Fundację Przyjaciół Wychowania Chrześcijańskiego „Feliks” były wokalne i instrumentalne występy uczniów KZE i samej Magdaleny Frączek, która jest autorką tekstów, kompozytorką i wykonawczynią piosenek, które niektórzy redaktorzy muzyczni zaliczają do nurtu piosenek religijnych. Tymczasem w większości są to utwory niezwykle osobiste, mówiące o emocjach i przeżyciach kobiety we współczesnym świecie i jej relacjach z innymi osobami. Zdecydowana większość tekstów stworzonych przez Magdalenę Frączek zawiera wyraziste „ja” liryczne, a prawda, z jaką piosenkarka je interpretuje nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, iż są to jej głęboko prywatne wynurzenia. Jej utworom najbliżej, jak się wydaje, do muzyki etnicznej. Do takiego stwierdzenia upoważnia także sposób wykonania poszczególnych utworów – Magdalena Frączek wykonuje je mocnym, czystym, by nie powiedzieć „białym” głosem, który frapuje, a już na pewno nie pozostawia obojętnym żadnego słuchacza. To niszowa twórczość, której daremnie by szukać w środkach masowego przekazu. Dobrze wiec się stało, że tak wyraziście zaistniała ona w Ostrowieckim Browarze Kultury.

Krzysztof Krzak

Tu można zobaczyć zapis tego wydarzenia:

https://www.facebook.com/27400pl/videos/2357687204329590/