Aktualności Kultura

Niektórzy tworzą poezję – 30 lat Klubu Literackiego “Aspekt”

30 – lecie istnienia obchodził we wtorek, 26 listopada 2019 roku, Klub Literacki „Aspekt”, działający w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ostrowieccy ludzie pióra zrzeszyli się w 1989 roku i od razu zostali otoczeni opieką przez MCK. Jego pierwszym prezesem był nieżyjący już Jerzy Stokłosa. Dziś funkcję tę pełni dr Aneta Pierścińska – Maruszewska. – Klub Literacki „Aspekt” skupia ludzi, których pasją jest pisanie poezji. Ludzi, którzy pragną i nie wstydzą się dzielić tą swoją pasja z innymi – mówiła pani prezes podczas uroczystości jubileuszowej. – To jest piękne, jeśli pokazujemy drugiemu człowiekowi przynajmniej kawałek naszej duszy, co jest niezwykle intymne i wzruszające.

Obecny podczas wtorkowego wieczoru Wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Piotr Dasios podziękował wszystkim członkom „Aspektu” za szerzenie poezji wśród mieszkańców miasta i poza jego granicami. Podkreślił, że trzy dekady istnienia klubu na trwałe wpisały się w pejzaż kulturowy Ostrowca Świętokrzyskiego, a dokonania należących do niego osób stały się wizytówką naszego miasta na salonach literackich województwa świętokrzyskiego. – Cieszę się, ze słowo pisane, z którym tak trudno się przebić w dzisiejszym świecie ma swoich orędowników w naszym mieście – mówił wiceprezydent Piotr Dassios, życząc ostrowieckim literatom kolejnych osiągnięć i rozwoju w trudnej sztuce tworzenia literatury. Do życzeń przyłączył się również dyrektor Ostrowieckiego Browaru Kultury i Miejskiego Centrum Kultury, Jacek Kowalczyk, który podkreślił również znaczące  osiągnięcia twórców zrzeszonych w „Aspekcie”.

Poetycką ucztę rozpoczęła najstarsza członkini Klubu Literackiego „Aspekt” Joanna Chruszczyńska, która recytowała wybrane wiersze własnego autorstwa. Utwory innych klubowiczów, m.in. Bożeny Gniazdowskiej, Bożenny Majewskiej, Heleny Połetek, Grzegorza Gołębiowskiego, Wojciecha Sochy, Jarosława Edwarda Gryza i Andrzeja Aleksanderka recytowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, III Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Urszula Sendrowicz i członkowie rodzin ostrowieckich poetów. Muzycznie uroczystość uświetniły Perły Ryszarda Góry, chór Ad Libitum (wykonał piosenkę z tekstem “aspektowej” poetki, Krystyny Łukasik) i śpiewający poeta – redaktor Wojciech Socha.

Prezes Aneta Pierścińska – Maruszewska przyjmowała jubileuszowe gratulacje od zaprzyjaźnionego klubu literackiego ze Skarżyska – Kamiennej, słuchaczu UTW, artysty Bogumiła Wtorkiewicza i prezesa świętokrzyskiego oddziału Związku Literatów Polskich Stanisława Nyczaja. Ten ostatni wręczył pamiątkowe dyplomy Elżbiecie Baran, Zofii Walas, byłej prezes „Aspektu” i Anecie Pierścińskiej – Maruszewskiej. Obecna prezes klubu z kolei wyróżniła przyjaciół klubu w osobach: Elżbiety Baran, Tadeusza Kurka, Ryszarda Góry, Zofii Walas, chóru Ad Libitum, Wydawnictwa Migra, Jacka Kowalczyka i Piotra Dasiosa.

W części nieoficjalnej był urodzinowy tort i „Sto lat” odśpiewane dla wszystkich tworzących Klub Literacki „Aspekt” w Miejskim Centrum Kultury.

Krzysztof Krzak

Loading the player...