Kultura Zaproszenia

Marcin Januszkiewicz zaśpiewa Osiecką w Walentynki

14 lutego 2020 roku w Ostrowieckim Browarze Kultury odbędzie się recital „Osiecka po męsku” Marcina Januszkiewicza z zespołem. Organizatorami koncertu są: Miejskie Centrum Kultury i Zmiana Klimatu.

Marcin Januszkiewicz jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2010 r.). Po dyplomie zaangażował się do stołecznego Teatru Współczesnego, gdzie zagrał m.in. Zbyszka w „Moralności pani Dulskiej” i Laertesa w „Hamlecie”. Potem był członkiem zespołu Teatru Studio – wśród wielu ról zagranych na tej scenie znajduje się Parcha w nagrodzonym Grand Prix na festiwalu teatralnym w Kaliszu przedstawieniu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. Występował ponadto w musicalu „Zorro” (Teatr Komedia w Warszawie), spektaklach muzycznych: „Cohen-Nohavica” (Studio Buffo), „Trzej muszkieterowie” i „Liżę Twoje serce” (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu). W 2017 roku zdobył Grand Prix 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Muzyka towarzyszył Marcinowi Januszkiewiczowi od zawsze. Jako uczeń śpiewał w Schola Cantorum Gospel Choir im. Piotra Kudyby w Bełchatowie, stale współpracuje z Piotrem Rubikiem. Przygodę z twórczością Agnieszki Osieckiej rozpoczął w 2011 roku, kiedy to z powodzeniem wystąpił w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”. Zdobył wtedy I nagrodę i nagrodę publiczności za wykonanie piosenek „Wybacz mamasza” i „Cyrk nocą”. Od 2012 roku występuje z recitalem „Osiecka po męsku”, który pięć lat później został nagrany na płytę. Januszkiewicz wykonuje 12 piosenek, do których muzykę skomponowali Seweryn Krajewski, Krzysztof Komeda, Jacek Mikuła, Adam Walaciński, Majka Jeżowska, Waldemar Kazanecki i Przemysław Gintrowski. Marcin Januszkiewicz i towarzyszący mu muzycy (Jacek Kita – instrumenty klawiszowe, Łukasz Czekała – skrzypce elektroniczne, Bartek Alber – gitara) oraz Mateusz Dębski i Piotr Domagała stworzyli oryginalne i w kilku przynajmniej przypadkach zaskakujące (na przykład „Niech żyje bal” w stylistyce rapu) aranżacje. Dlatego tak znane utwory, jak „A ja wolę moją mamę”, „Od nocy do nocy” (z filmu „Noce i dnie”), „Nim wstanie dzień”, „Deszcze niespokojne” (z serialu „Czterej pancerni i pies”) i kilka innych brzmią niezwykle ciekawie, zwłaszcza że wokal śpiewającego aktora jest porywający i godny najwyższych pochwał zarówno w spokojnych balladach, jak i jazzowych songach. Ogromna muzykalność Januszkiewicza, umożliwiająca mu swobodną improwizację,  umiejętne i świadome operowanie dźwiękiem i głosem, aktorska interpretacja  wydobywają z tekstów Agnieszki Osieckiej nowe znaczenia i emocje.

„Osiecka po męsku” to blisko 90 minut klimatycznych utworów, opracowanych i zinterpretowanych na nowo, zaśpiewanych i zagranych po mistrzowsku. Bilety na koncert, który rozpocznie się o godzinie 19 w Ostrowieckim Browarze Kultury są jeszcze do nabycia (w cenie 60 zł) w Zmianie Klimatu.

Krzysztof Krzak