Aktualności Kultura

Imponujący Jesienny Salon Sztuki w BWA

Po raz 14. w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarto w piątek, 13 grudnia 2019 roku ekspozycję Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki. Biennale to cieszy się od lat wielkim zainteresowaniem wśród współczesnych twórców.

Do komisji kwalifikującej prace do tegorocznej imprezy wpłynęła dokumentacja 776 prac nadesłanych przez 300 artystów z Polski, Białorusi, Indii, Francji, Niemiec, Ukrainy, Słowenii, Syrii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Na jej podstawie do prezentacji w nowej galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowieckim Browarze Kultury wybrano ostatecznie 210 prac wykonanych różną techniką i o zróżnicowanej tematyce. – Pokazujemy na tej wystawie wszystko to, co mamy my, Polacy, ale i w ogóle my, ludzie, najlepszego w sztuce współczesnej – mówiła podczas otwarcia Salonu Jolanta Chwałek, dyrektor ostrowieckiego Biura Wystawa Artystycznych.

Jury 14. Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki pod przewodnictwem prof. Sławomira Marca z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w którym zasiadali profesorowie patrzący „inaczej” na sztukę nowoczesną, ale także ci bardziej konserwatywni, postanowiło przyznać Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, Bożenie Klimek – Kurkowskiej, absolwentki ASP w Poznaniu, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby prof. Ewy Twarowskiej – Siody. Obecnie jest asystentką w pracowni rzeźby i kształtowania otoczenia Politechniki Radomskiej. Jurorzy docenili jej zestaw prac „OS”, w którym artystka wykorzystała żużel, ceramikę, masę papierową i trociny. Dodatkową nagrodą dla artystki będzie wystawa indywidualna, która zostanie zorganizowana w galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim.

II nagrodę otrzymała Magdalena Libero za prace bez tytułu z cyklu „Matka” wykonane akrylem i kredką na płótnie. III nagroda przypadła Wojciechowi Mendzelewskiemu za „Generatory” wykonane z sizalu. Wyróżniono prace nadesłane przez Marka Andałę („Wyjście”) i Joannę Mlącką („Ogród”). – Spełnieniem dzieła sztuki współczesnej jest pobudzenie kreatywności widza – mówił przewodniczący jury, prof. Sławomir Marzec. – Toteż odchodzimy, my, artyści, od takich jednoznacznych przekazów i komunikatów na rzecz pobudzenia wielowymiarowości i inspirowania do poszukiwania w różnych kierunkach i horyzontach odczuwania. Toteż nasze wybory były dosyć kłopotliwe, bo trzeba było spośród wielu bardzo różnych postaw wybrać te, które zasługiwały według nas na wyróżnienie.

Tegoroczny Jesienny Salon Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim imponuje rozmachem i doskonałą aranżacją, za co słowa uznania należą się wszystkim pracownikom ostrowieckiego BWA, co docenił reprezentujący władze miasta wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Piotr Dasios.  Przyczyniło się do tego też zwiększenie powierzchni wystawowej po renowacji Ostrowieckiego Browaru Kultury, gdzie BWA ma swoją siedzibę. Świetnie wyeksponowane są obrazy wielkoformatowe i kompozycje przestrzenne, umożliwiające pełne obcowanie z interesującymi trendami w sztuce nowoczesnej.

Krzysztof Krzak