Kultura

Filmy na ekranie i na plakacie

W Ostrowcu Świętokrzyskim od 13 do 18 grudnia 2019 roku odbywać się będą XX Ostrowieckie Spotkania Filmowe. Święto artystycznego kina rozpocznie projekcja najnowszego filmu Pedra Almodóvara „Ból i blask” z nagrodzoną Złotą Palmą w Cannes rolą Antonia Banderasa.

Oprócz tego filmu kinomani będą mogli obejrzeć takie filmy, jak „Van Gogh. U bram wieczności”, „Parasite” (koreański laureat Złotej Palmy dla najlepszego filmu canneńskiego festiwalu), „Midsommar. W biały dzień”, „Kult. Film”, „Ukryta gra” i „Krew Boga”. Projekcji tego ostatniego filmu w reżyserii Bartosza Konopki towarzyszyć będzie spotkanie z wykonawcą roli Jana, Karolem Bernackim, aktorem pochodzącym z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym XX Ostrowieckich Spotkań Filmowych jest również wystawa plakatów filmowych z prywatnej kolekcji rodziny Dunin – Borkowskich. Jest ona prezentowana w budynku kina „Etiuda” w sali po Galerii Fotografii MCK. Składa się na nią 49 plakatów ułożonych w cykle: westernowy, kina amerykańskiego, francuskiego, rosyjskiego i polskiego – mówi właściciel kolekcji, Stanisław Dunin – Borkowski. – Wszystkie one były robione na rynek polski przez rodzimych artystów.

Na wystawie można zobaczyć prace wybitnych plakacistów, w tym przedstawicieli tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, m.in. Jana Młodożeńca, Eryka Lipińskiego, Waldemara Świerzego, Andrzeja Pągowskiego, Lecha Majewskiego, Wiesława Wałkuskiego, ale także Marii Muchy Ihnatowicz, Jerzego Flisaka, Jakuba Erola, Romualda Sochy czy Elżbiety Prockiej. Większość zgromadzonych prac pochodzi z lat 70. minionego stulecia, ale są też i starsze.

Poza plakatami zobaczyć można oryginalny terminarz filmów granych w ostrowieckim kinie „Przodownik” w kwietniu 1976 roku i terminarz kina ZDK Huty Ostrowiec.

Finisaż wystawy „Plakat filmowy wczoraj i dziś” odbędzie się w środę, 18 grudnia o godzinie 17.30; wykład o polskim plakacie filmowym wygłosi Wojciech Szymański, polonista z Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Krzysztof Krzak