Aktualności Kultura

Artur Andrus na otwarcie MBP w nowej siedzibie

Artur Andrus, znany dziennikarz i artysta kabaretowy był w sobotę, 28 września 2019 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej, która tego dnia zainaugurowała działalność w gmachu Ostrowieckiego Browaru Kultury.

To druga wizyta tego człowieka wielu talentów w ostrowieckiej bibliotece. W maju 2014 roku był tu na fali popularności książek – rozmów z Marią Czubaszek („Każdy szczyt ma swój Czubaszek” i „Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”), których Andrus jest współautorem; napisał też „Blog osławiony między niewiastami” i „Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze”. Ogromnym sukcesem okazały się też płyty Artura Andrusa „Myśliwiecka” (podwójna Platynowa Płyta) i „Cyniczne córy Zurychu” (Platynowa Płyta). Popularność przyniosły mu także stałe występy w roli komentatora bieżących wydarzeń politycznych w „Szkle Kontaktowym” na antenie TVN 24.

Podczas występu uświetniającego rozpoczęcie działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w OBK nie zabrakło akcentów politycznych, tyle że potraktowane one były z przymrużeniem oka i dotyczyły „spotkań” artysty z prezydentami: Bronisławem Komorowskim i Billem Clintonem. W opowieściach Artura Andrusa najczęściej jednak przewijała się postać niezapomnianej Marii Czubaszek i jej przygód związanych z przypadłościami takimi, jak nierozpoznawanie przez nią twarzy osób, które powinna znać (przez co dochodziło do śmiesznych sytuacji) czy odbywanych przez satyryczkę podróży na spotkania autorskie. Drugą osobą przewijająca się w monologu autora przeboju „Piłem w Spale, spałem w Pile” był Andrzej Poniedzielski i żarty robione sobie nawzajem zwłaszcza podczas śpiewania kołobrzeskiego hitu „Chabry z poligonu”.

Artur Andrus odpowiadał też na pytania publiczności dotyczące m.in. jego wieloletniej współpracy z Programem Trzecim Polskiego Radia oraz recytował własne utwory, dowodzące niezwykłej łatwości rymowania i tworzenia zgrabnych satyrycznych utworów. Zaprezentował m.in. przeróbkę znanego przeboju muzyki disco polo „Niech żyje wolność”, nawiązującą do faktu otwarcia Ostrowieckiego Browaru Kultury:

Miała matka syna,

ale jej synowa

była taka piękna

jak w Ostrowcu browar.

Dziennikarz – poeta przedstawił też stworzony na krótko przed spotkaniem z publicznością wiersz oparty na wybranych tekstach zaczerpniętych z ostatniego numeru „Gazety Ostrowieckiej”.

Dyrektor MBP Elżbieta Pomiankiewicz, która wraz z Prezydentem Miasta Jarosławem Górczyńskim otwierała nową siedzibę biblioteki, wyraziła nadzieję, że – zgodnie z oczekiwaniami wielu ostrowczan – Artur Andrus wystąpi następnym razem w Ostrowcu Świętokrzyskim  z koncertem swoich piosenek.

Krzysztof Krzak