Historia

23 lutego

23 lutego 1966 r. w wieku 88 lat w Ostrowcu Świętokrzyskim zmarła powszechnie ceniona i szanowana nauczycielka oraz działaczka społeczna – Waleria Makarewicz. W 1909 r. utworzyła czteroklasowe progimnazjum żeńskie w Ostrowcu, które działało do 1915 roku. Zamknięta na czas wojny szkoła odrodziła się w 1918 r. jako ośmioklasowe gimnazjum żeńskie.

Waleria Makarewicz była także współzałożycielką Ostrowieckiego Towarzystwa Nauczycielskiego i Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich Szkół Średnich oraz miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W latach 1926-1932 była członkinią Komisji Rewizyjnej PTK, zaś w latach 1932-1933 członkinią zarządu. Była organizatorką pierwszych wycieczek krajoznawczych dla młodzieży szkolnej. Mimo trudności czynionych przez władze carskie już w 1913 r. odbyły się wycieczki wychowanek żeńskiej szkoły do Sandomierza i Ojcowa. Miała swój udział w reaktywowaniu działalności ostrowieckiego oddziału PTK w 1924 roku, oraz w organizowaniu wyprawy naukowej w celu badania odkrytej w 1922 r. neolitycznej kopalni w Krzemionkach.

Od 1919 r.Waleria Makarewicz przez osiem lat zasiadała w Radzie Miasta, a podczas okupacji uczestniczyła w tajnym nauczaniu. Zmarła 23 marca 1966 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Spoczywa na cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej we wspólnym grobie z siostrą Aliną i bratem Stanisławem.  Na budynku przy ulicy Jana Kilińskiego, w którym miała siedzibę założona przez nią szkoła, jest wmurowana tablica z napisem: ”Walerii Makarewicz, wielce zasłużonej i kochanej Przełożonej w 50-lecie pracy pedagogicznej składają hołd wychowanki. Ostrowiec, wrzesień 1948r.”

oprac. Norbert Zięba