Historia

21 września

21 września 1968 r. w niezwykle popularnym telewizyjnym „Turnieju Miast” doszło do świętokrzyskiego „derby”, za jakie należy uznać pojedynek dwóch miast z nad Kamiennej to jest Ostrowca Świętokrzyskiego i Starachowic.
“Turniej miast” to cykliczna audycja Telewizji Polskiej, nadawana od lat 60. do lat 80. XX wieku, reżyserowana najpierw przez Mariana Marzyńskiego w duecie z Mariuszem Walterem, później zaś samodzielnie przez M. Waltera.

Do Turnieju zapraszano miasta średniej wielkości i mniejsze, początkowo (m.in. ze względu na ograniczone możliwości logistyczne i środki łączności) niezbyt odległe geograficznie (np. Syców i Oleśnica w 1965 r.  albo Kraśnik i Puławy czy też Ostrowiec Świętokrzyski  i Starachowice w 1968 roku), później za w miarę rozwoju techniki telewizyjnej także odleglejsze (np. Chojnice i Dzierżoniów czy Sanok i Bolesławiec). Wśród prowadzących Turnieje znajdowały się m.in. takie popularne wówczas postacie telewizyjne jak Eugeniusz Pach, Zygmunt Chajzer, Irena Dziedzic, Tadeusz Sznuk, Andrzej Kwiatkowski, Iwona Kubicz, a wśród sędziów i jurorów pojawiał się m.in. Sobiesław Zasada, wówczas znany ze swoich osiągnięć w sportach motorowych, a także (przy ocenianiu konkurencji muzycznych) wybitny krytyk Jerzy Waldorff.
Turniej Miast realizowany pierwotnie “na żywo” w formule zawodów w kilkunastu konkurencjach, w których uczestniczyły reprezentacje obu rywalizujących miast, w tym także przedstawiciele lokalnych władz, był w zamierzeniu okazją do promocji lokalnego rękodzieła, wyrobów sztuki ludowej, lokalnych zespołów pieśni i tańca itp. Była to także okazja do promocji turystyki, a także integracji społeczności lokalnej. W ramach Turnieju Miast realizowano m.in. takie przedsięwzięcia jak zbiórki pieniężne albo surowców wtórnych. Często rozgrywane były różnorodne wyścigi, zarówno różnych pojazdów (np. samochodowe, na traktorach, na hulajnogach), jak i w konkurencjach związanych z wykonywaną pracą (np. przepisywanie przez maszynistki i sekretarki tekstów na maszynie do pisania).

oprac. Norbert Zięba