Historia

1 kwietnia

1 kwietnia 1998 r. w Warszawie zmarł pierwszy rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim profesor Franciszek Ryszka. Jako jeden z najwybitniejszych polskich prawników był także sędzią Trybunału Stanu w latach 1991–1997.

W swojej pracy zawodowej zajmował się przede wszystkim nauką o polityce, historią idei politycznych i prawnych, filozofią polityki, historią państwa i prawa. Był wybitnym znawcą problematyki faszyzmu, narodowego socjalizmu, hiszpańskiego anarchizmu oraz historii hitlerowskich Niemiec. Jego sztandarowe dzieła to m.in. Historia doktryn politycznych i prawnych, Państwo stanu wyjątkowego. Rzecz o systemie państwa i prawa Trzeciej Rzeszy, Polityka i wojna. Świadomość potoczna a teorie XX wieku oraz Nauka o polityce. 

Franciszek Ryszka urodził się 4 sierpnia 1924 roku. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskowej Akademii Politycznej i Instytutu Historii Polskiej Akademii NAuk, przewodniczącym Komitetu Nauk Politycznych PAN, członkiem polsko-niemieckiej komisji podręcznikowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauk Politycznych i Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofów Prawa. Sędzia Trybunału Stanu. Jego imię nosi główna aula Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

oprac. Norbert Zięba